Hlavní druhy kulečníku
Praktický čánek o kulečníkových stolech
Kulečník dnes patří mezi velmi oblíbenou volnočasovou aktivitu, kterou můžeme vykonávat ve specializovaných hernách, stejně tak i v různých barech, nebo i u nás doma. Pokud se pro kulečník rozhodneme, máme na výběr z několika variant, které jsou k dispozici. Podívejme se společně na to, jaké hlavní druhy kulečníku existují.
Začínáme tím nejznámějším
Pokud se podíváme na to, jaká varianta kulečníkových stolů je dnes tou nejběžnější, je to zcela určitě biliardový stůl. Čím konkrétně se vyznačuje? Jedná se o stůl, který má ve své konstrukci umístěných celkem 6 děr. Cíl hry j v tomto případě jasný, a to umístit koule právě do těchto děr, tedy odborněji právě do těchto košů. Proto je kulečník - biliard poměrně oblíbeným typem stolku, který dnes můžeme považovat za nejvyhledávanější.
Je to dáno také tím, že tento stůl může zvolit i začátečník, který si základy hry velmi rychle osvojí. Co je třeba také podotknout, je fakt, že tyto kulečníky mají i jiný název. Mnohdy je využíván také název pool, který značí to samé. Nenechte se tedy zmást případným inzerátem, kde bude uvedeno: prodám kulečníkový stůl typu pool. Jedná se stále o stejnou variantu se šesti dírami.
Existují i kulečníkové stoly bez děr
Ano, i s nimi se můžeme setkat a i ony mají svůj specifický název. Budeme-li konkrétní, jedná se o takzvaný karambol. Stejně jako u předchozí varianty, i u této lze hrát na amatérské, stejně jako i na profesionální úrovni. Cíl hry je samozřejmě v tomto případě trochu jiný, než umístit koule do samotných děr, tedy košů. Zde je cílem hry nasbírat co nejvíce bodů, a to dotykem koulí o koule jiné. Samozřejmě i zde platí, že se může hrát jednodušší varianta, nebo taková, kdy jsou nutné i doteky mantinelů a následně samotných koulí. Tato hra může být na první pohled složitější, ale pamatujte na to, že je také zajímavější a mnozí hráči ji aktivně vyhledávají.
Slyšeli jste pojem snooker?
Pokud bychom měli zmapovat všechny druhy kulečníků, nesmíme zapomínat ani na snooker. I zde se jedná o víceméně klasický stůl s koulemi, kdy ke hraní potřebujeme kulečníkové tágo. Specifikem tohoto typu kulečníku však může být to, že existují stoly v různých velikostních variantách. Stejně tak existují i různé varianty koulí, které se také liší tím, jak konkrétně jsou nebo nejsou velké. Změny se mohou týkat také počtu koulí, jelikož není výjimkou, že se může snooker hrát i s menším počtem. Dnes však platí, že u nás jde o poměrně méně rozšířenou variantu. Naopak v zámoří je poměrně často a hojně hraná.
Označování je svérázné
Podíváme-li se na běžnou mluvu, která je s označováním kulečníků často spojena, najdeme zde celou řadu různého názvosloví. Hlavní a správné varianty jsme si již zmínili. Je ale stále mnoho lidí, kteří používají prostý název kulečník, který dále rozdělují na ten „s dírami“ a „bez děr“. Je to dáno hlavně historickými souvislostmi, kdy se u nás začal ve velké míře objevovat hlavně karambol a teprve později se objevil i stůl na pool. Lidé proto hledali možnosti, jak jednoduše stoly bez znalosti názvosloví odlišit. Je-li naším cílem kulečníkový stůl z bazaru, pak zde se určitě setkáme s takto jednoduchými názvy. A pokud plánujete koupi, rozhodně je třeba říci, že cena kulečníkových stolů je stále nižší a nižší. To je určitě pozitivní zpráva pro toho, kdo chce kouzlu této hry propadnout naplno.